Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

HOPARLÖR

Yükleniyor...

HOPARLÖR

HOPARLÖR

Hoparlörler araçların vazgeçilmez bir parçası olma özelliğini hala korumakta. Tabii ki bu özelliklerini korurken bir yandan da teknolojideki gelişmelere paralel olarak değişiyor ve yenileniyorlar. Öyle ki klasik bir hoparlör yolculuk sırasında müzik ya da radyodan haber dinleme veya seyir halinde hands free olarak telefon görüşmesi yapmanız için yeterli gelirken günümüz teknolojisinde müzik zevkinizi doruklarda yaşayabilmeniz için geliştirilmiş yüksek ses kalitesine sahip hoparlörlere ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Aracınızın içindeki hoparlörlerin ses kalitesinin sizin için yeterli olmadığını düşünüyorsanız hoparlör değiştirme vaktiniz gelmiş demektir. Peki yeni hoparlör seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sorunun cevabını bulmak için genellikle araç içinde geçirdiğiniz zamanı göz önünde bulundurmak doğru bir karar vermenize yardımcı olacaktır. Sürekli uzun yolculuklar yapan birisiyseniz ya da gün içinde kısa ama çok sık yolculuk yapıyorsanız ve müzik dinlemeyi seviyorsanız kaliteli ses verme özelliğine sahip bir hoparlöre ihtiyacınız var demektir.

Oto Hoparlör

 Bu durumda ilk yapmanız gereken elbette doğru boyutlarda bir hoparlör tercih etmek olacaktır. Aracınızın iç hacmi hoparlör boyutunu belirlemek için önemli bir kriterdir çünkü bu hoparlörlerin montajı için yeterli yeriniz olup olmadığı oldukça önemli. Hoparlör boyutları birkaç santimetreden başlayıp 25-30 santimetre çapına kadar çıkabilmektedir.

  Araç içindeki montaj yerleriyle alakalı bir kısıtlamanız yoksa ve yüksek sesi seviyorsanız frekans aralığı geniş baz ve tiz sesleri beraber veren bir hoparlör tercih edebileceğiniz gibi farklı hoparlör çeşitlerini bir araya getirerek de bu ses sistemini kurabilirsiniz. Yine hoparlörün amfili olması veya ana ünite özelliği, frekans değeri, desibeli, watı da aynı şekilde tercihinizde önemli bir belirleyici olacaktır.

Oto Hoparlör Çeşitleri

Twitter Hoparlör: Tiz olarak bilinen 3.000 ile 20.000 Hz arasındaki yüksek frekansta sesleri sağlamak için tasarlanmıştır oldukça net ve temiz sesler verir.
Sub woofer Hoparlör: düşük frekans aralığındaki seslerin daha gerçekçi ve net duyulmasını sağlar.
Midrange Hoparlör: orta düzey frekans aralığındaki yaklaşık 250 ile 2000 Hz değerindeki sesleri verir.
Component Hoparlör: oldukça geniş bir frekans aralığında sesler üreten component hoparlörler özellikle orta ve kalın ses frekanslarını almak için tercih edilir.
Mod woofer Hoparlör: orta düzey frekans aralığındaki bas sesleri veren hoparlör çeşididir daha çok vurmalı çalgıların ses aralığı olan 150 ile 400 Hz sesleri daha net duymanızı sağlar.

Eğer siz de aracınızdaki ses sistemine yeni hoparlörler eklemek veya mevcut hoparlörlerinizi değiştirmek istiyorsanız BLT Bulut Elektronik sitemizden daha detaylı bilgi alabilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

 
Yükleniyor...